Těškov

Těškov je spolu se Třenicemi lokalitou, kterou jsem navštívil nejvícekrát. Obě místa mám v příjemné dojezdové vzdálenosti okolo čtyřiceti minut, což je hodně velká výhoda. Není třeba plánovat celodenní výlet, mnohdy mi stačily dvě hoďky volna a stálo za to,
jet se tam podívat. Ve Třenicích jsem byl určitě minimálně stokrát, s Těškovem malinko pokulhávám, ale jistě to doženu. Nedokázal bych se rozhodnout, kdybych si měl mezi těmito dvěma lokalitami vybrat. Obě mají své nezaměnitelné kouzlo a atmosféru.

Obě lokality jsou proslavené nálezy překrásných fosfátů a obě jsou bez přehánění známé po celém světě. Myslím, že se spousta zahraničních sběratelů při vyslovení těchto názvů toužebně zasní. Nevím, kdo v Těškově objevil fosfáty jako první, ale vím, že velkou zásluhu na tom, že se do Těškova jezdí právě za nimi, má vážený kolega sběratel a znalec tamějších poměrů František Janouš.

Když jsem přijel do Těškova poprvé, nalezl jsem jen jediný vzorek s mikroskopickými krystalky leukofosfitu na křemenných krystalech potažených manganovými oxidy.
Po vytoužených strengitech a dalších známých fosfátech ani památky. Tenkrát mi to vlastně ani tolik nevadilo, protože jsem byl unešen tím, jak se téměř v každém kameni nachází aspoň jedna dutina plná krystalů křemene. Jasně, že bych bral nějakou tu dutinku se strengitem nebo meurigitem, jaké jsem si prohlížel na webech sběratelů, kteří se k nim dostali v dobách největšího fosfátového boomu, ale přišel jsem holt s křížkem po funuse, tak mám smůlu.

Po mnoha a mnoha dalších návštěvách a zkušenostech, které jsem při nich nasbíral, mohu odpovědně prohlásit, že mé "neúspěchy" byly z velké části způsobeny neznalostí terénu
a také "nevycvičeným" okem.

Pokud nevíte, jak na fosfáty, necháte se ošálit všemi ostatními lákadly, které Těškov nabízí. Jak jsem již psal, všude narážíte na dutiny s více, či méně zachovalými
xx křemene. Když máte hodně velké štěstí, objevíte drúzičku se záhnědou nebo ametystem. Byly zde objeveny i opravdu muzejní kousky s křemennými drúzami, ale šance na nalezení dutin, ve kterých se skrývají je opravdu hodně malá. Na rozdíl od jiných lokalit, kde jsou krystaly zasaženy Fe oxidací jsou některé zdejší drúzičky i přes tento handicap hodně estetické.

Když jsem se po mnoha dobývacích akcích nabažil krystalů křemene a začal jsem se více zabývat právě o fosfáty, musel jsem naprosto změnit hledací techniku. Místo prohlížení kamenů ze stoje, jsem se musel držet více při zemi. Je dobré si vytipovat místo, kde v kamenech předpokládáte výskyt fosfátů, pěkně se posadit, postupně rozbíjet jeden kámen za druhým a pozorně sledovat, jestli se v dutince kromě křemene nenachází také něco jiného. Naprostou nezbytností je pochopitelně lupa. Fosfáty jso prostě opravdoví mrňousové. Možná někteří sběratelé namítnou, že v době po odstřelu fosfátových partií žádná lupa potřebná nebyla, protože byly celé balvany již z dálky zbarvené do žluta po kakoxenu nebo do fialova od strengitu.

Tuhle jistě úchvatnou podívanou jsem nezažil, třeba se jí dočkám při dalším odstřelu, který se těm bájným místům snad jednou opět přiblíží. V současné době žluté ani fialové balvany již v Těškově neuvidíte. Za fosfáty se musíte sklonit a budou vás bolet záda.
Stojí to ale za námahu.

Dutinka vyplněná sférickými agregáty natrodufrénitu a meurigitu. Velikost vzorku85x65x60mm.

Při svých výpravách jsem postupně prošel všechny etáže a sledoval jsem indicie, které by mi napověděly, zda bych v daném místě mohl nějaké fosfáty najít. Jejich stopy sice najdete úplně všude, ale najít ten správný "flek" už tak jednoduché není. Jedny ze svých nejhezčích vzorků jsem objevil na haldě, kde bych to rozhodně nečekal. Jistě jsem ji už dříve mockrát minul a po vzevrubné prohlídce vyhodnotil za neperspektivní. Chyba lávky! Na povrchu sice nic, ale jakmile jsem začal rozbíjet větší balvany, dutinky vyplněné fosfáty se začaly objevovat jako houby po dešti.

Zmocnila se mě sběratelská horečka a nestačil jsem balit vzorky. I v konkurenci nálezů z "bohatých" fosfátových časů v Těškově, by ty moje se ctí obstály. Vracel jsem se na "své" místečko několik týdnů a pokaždé se mi podařilo něco pěkného objevit. Myslím, že v té několikatunové hromadě se skrývá ještě spousta skvostů, ale člověk musí být správně naladěn, aby byl úspěšný. Nevím, jestli to znáte také, ale u mě to funguje dokonale. Některé hledačky jsou úspěšnější než jiné díky tomu, že je prostě člověk harmonicky vybalancován. Potom ani nemusíte vydat bůhvíjakou energii k nalezení úžasných vzorků. Občas jsem se na výpravu sice těšil také, ale bylo tam nějaké vlastně ne moc dobře definovatelné "ale" a žádná velká sláva se nekonala. Velkou roli hraje
i "ponorka", která může vzniknout mezi vámi a místem, když se začnete vídat moc často.

Když se to stalo u mojí první fosfátové haldy, rozhodl jsem se najít jinou. Opět jsem se vydal na průzkum celého lomu. V nejvyšší etáži mi to nějak nesedělo. Každý vnímáme energii z míst, která navštívíme a tady to bylo hodně intenzivní. Jenže ne v pozitivním slova smyslu. Místy je průchod podél stěn na můj vkus hodně úzký a díky tomu, že se zde již dlouho netěží, jsou tu vzrostlé nálety a celé haldy pomalu obrůstají mechem. Pohled z uctivé dálky jefajn, ale když jsem se prodíral mezi několikatunovými balvany a představoval si, že by se se mnou mohla celá partie, na které se pohybuji utrhnout, tak mi do zpěvu nebylo. Tohle místo raději nechám páru lišek, který jsem potkal, když jsem tam naposledy zamířil.

Přesunul jsem se tedy o etáž níže, kde byly fosfáty objeveny ve větší míře poprvé. Pořád se tam dají najít parádní kousky. Stačí být trpělivý a nedat se odradit prvním neúspěchem. Nejdříve jsem narazil na několik ne uplně kvalitních vzorků
s leukofosfitem, ale při dalších návštěvách už jsem začal objevovat i dutinky
s meurigitem, strengitem a dufrénitem. Při jedné z návštěv v červnu 2021 jsem otevřel dutinku bohatě vyplněnou nádhernými kulovitými agregáty natrodufrenitu a meurigitu. Dříve jsem na natrodufrenity narazil zřídka a často nebyly vzorky díky vrstvě Fe oxidů moc kvalitní. Tahle dutinka je prostě k sežrání. 

Při své zatím poslední návštěvě v červenci 2021 jsem zjistil, že nějací borci kus stěny, kde se fosfáty nacházejí, odstřelili. Hm, i tak se dají sbírat šutry. Rozbil jsem několik větších balvanů, které zůstali po odstřelu a nalezl v nich pár pěkně "vyzdobených" dutinek s fosfáty. Nejvíc dutin bylo ale hodně znehodoceno oxidy železa a manganu. Škoda jich.

Těškov je také činným lomem, takže sem nejezděte ve všední dny a pokud ano, raději až navečer. V letních měsících se ale občas pracuje i v sobotu. O víkendech tu nejspíš nikoho z pracovníků lomu nepotkáte, ale určitě neuděláte chybu, když si návštěvu domluvíte předem. Já osobně to tak dělám.

Pohled z nejspodnější etáže na všechny patra dolu. Tohle bylo druhý den po odstřelu.

Strengit a kakoxen v puklině těškovskéhoporfyru.

Dokonalé krystaly strengitů na krystalech křemene s vrstvou Fe oxidů. V pravém dolním rohu vykukují kulovité agregáty meurigitu. FOV 5mm.

Kulovité agregáty žlutého meurigitu, který je jedním z nejvzácnějších těškovských fosfátů. FOV 6mm.