Vrch Betaň u Malenic

Kousek od obce Malenice v jižních čechách se nachází vrch Betaň, který je mezi sběrateli minerálů vyhledávaným místem kvůli výskytu pěkných krystalů almandinů. Zdejší granáty nedosahují takové kvality jako třeba granáty z Jeseníků, ale když má člověk trpělivost, najde i pěkné sbírkové kusy, které občas navíc překvapí svou velikostí.

Kdo sem zamíří poprvé, možná si trochu pobloudí, než najde ten správný výchoz
z výskytem větších krystalů. Granáty se tu dají sice sbírat na více místech, ale ne všude je to to pravé ořechové. I já jsem bloudil, když jsem se poprvé vydal nasbírat si nějaký ten almandin do sbírky. Auto jsem zaparkoval hned u silnice a vydal jsem se úzkou cestičkou směrem k lesu. Cesta vede do kopce, pak se rozdvojuje. Podle popisu ve videu Marcela Vaneka jsem se snadno dostal na mýtinku s krmelcem, ale tím to skončilo. Když se sem vydáte ve vegetačním období, musíte se prodírat křovím jako princ, který šel zachránit šípkovou Růženku. Orientovat se tu vážně není snadné.

Když už se mi zdálo, že jsou mi okolní stromy povědomé z videa, které jsem shlédl asi stokrát, než jsem se sem vydal, zjistil jsem, že jsem došel jen k jakémusi srubu a kde nic, tu nic. Tak zase pěkně nahoru a zkusit jiný směr. Při svém bloudění jsem narazil na menší suť, ve které jsem se začal vrtat. Po chvíli jsem v rozbitých kamenech objevoval krystalky granátů, ale většina byla v hodně žalostné kondici. Byly hodně zvětralé a hodně malinké.
Nakonec jsem objevil kámen, ze kterého jsem vytloukl pár ucházejích vzorků s mini krystalky o velikosti cca 5mm. I tak jsem byl šťastný, že nebudu dnes muset domů
s prázdnou, kdybych už nic dalšího nenašel.

Když se povede krystal z matečné horniny takto vypreparovat, aniž by ho člověk poškodil, vznikne estetický vzorek. Rozměry: 65x38x55mm.

Nechtěl jsem to vzdát a tak jsem zase začal bloudit lesem a snažil se najít místo, kde je ten největší výchoz na Betani. Měl jsem na paměti, že je to poblíž vrcholu, takže jsem se snažil nescházet příliš dolů. Nakonec jsem narazil na úzkou vyšlapanou pěšinku, která mě po pár desítkách metrů dovedla k obnažené skále pod kterou jsem spatřil scenérii, kterou jsem znal z videa a z fotek. Jupí, po zevrubné prohlídce místa bylo jasné, že jsem konečně na tom pravém fleku. Orientační bod je lom, který se nachází přímo pod svahem s almandiny. V pracovních dnech vás bude akusticky navádět zvuk drtičky i ostatních strojů.

Nevím, jestli to tak mají všichni, ale já ve chvílích, kdy něco objevuji, nevnímám tělesné potřeby jako třeba hlad a žízeň. Odhodil jsem batoh, vytáhl palici a kladívko a hned jsem začal rozbíjet každý kámen, který mi přišel pod ruku. Už podle narezlých otisků po vyloupnutých granátech v rozbitých kamenech, bylo patrné, že se tu dají najít fakt parádní kousky. I já jsem po pár minutách vysekal svůj první krystal almandinu o velikosti kolem dvaceti milimetrů, což byla oproti předchozí lokalitě velká změna. Zdejší rula, ve které jsou krystaly zarostlé, je pořádně tvrdá, takže není nic jednoduchého rozbít kámen o větších rozměrech. Bylo mi jasné, že příště musím vzít pořádnou palici, místo srandovního kladiva, které jsem měl dnes.

Naprosto podepisuji informace z videa Marcela z Lásky k šutrům, kde uvádí, že se zdejší granáty po úderu palicí do horniny občas chovají jako vystřelené projektily. Velice často se stalo, že jsem praštil do kamene a ve zlomku vteřiny se ozvalo zasvištění odlétajícího krystalu. Kdyby mu v tu chvíli někdo stál v cestě a dostal by to třeba do hlavy, tak by bylo po něm. Když sem půjdete třeba s dětmi, mějte tuhle skutečnost na paměti
a dávejte si pozor. Tento zvláštní jev má ovšem i svou pozitivní stránku. Když se začnete přehrabovat v kamenné suti trochu hlouběji, určitě objevíte spoustu takto "vystřelených" krystalů, aniž byste museli jakýkoliv kámen sami rozbít. Sám sem takto našel několik pěkných a naprosto nepoškozených almandinových "projektilů".

 Někdy se almandiny z horniny podaří vyloupnout krásně jako z oříšku.
Rozměry vzorku: 65x65x35mm.

Dalšími úžasnými vzorky, kterých je tu pořád hodně jsou srostlice několika krystalů. Občas si člověk myslí, že našel rekordně veliký krystal a po bližším pohledu zjistí, že jde právě o srostlici více krystalů. Pokud narazíte na nezvětralou ukázku, budete mít krásný kousek do sbírky. I srostlice se dají vyhrabat bez práce ze suti. Mateřská hornina je nepoddajná, ale občas se opravdu zachová jako skořápka ořechu a její obsah na vás vykoukne bez poškození.

Jedna z nalezených srostlic několika krystalů o rozměrech 38x25x30mm. 

Do Malenic jsem se vypravil ještě několikrát a pokaždé jsem našel nějaký pěkný sbírkový kousek. Pokud sem také pojedete, nezapomeňte pořádnou palici a nebo prostě zkuste štěstí při hrabání v kamenech. Přeji krásné nálezy!

Krátké video přímo z lokality.

Svah na vrchu Betaň, který je plný velkých balvanů, ve kterých se skrývají krystaly almandinů.

Jeden z největších krystalů, které se mi podařilo vysekat. Na výšku má 33mm.
Najdou se tu i větší, ale většinou jsoudost zvětralé.

Nezvětralé krystaly mají krásně sytou, tmavě fialovo-rudou barvu. Velikost krystalu 18mm.

Tenhle krystal má průměr cca20mm.

Srostlice dvou krystalů, která se pěkně vyloupla z matečné horniny.
Rozměry vzorku: 110x62x85mm.